هک یاهو هک یاهو ؛ هک شدن اطلاعات بیش از یک میلیارد حساب کاربری یاهو yahoo
هک یاهو ؛ همان‌طور که پیش از این در خبرها خوانده بودید در سال ۲۰۱۴ یک نفوذ امنیتی به سرورهای یاهو باعث افشای اطلاعات بیش از ۵۰۰ میلیون کاربر این سرویس شده بود اما ظاهراً این بدترین هجوم امنیتی نبوده است! به اعتراف یاهو یک هک دیگر که در سال ۲۰۱۳ انجام شده و احتمالاً با حادثه سال ۲۰۱۴ نیز متفاوت بوده است. به هر حال گفته می‌شود هکرها همان افرادی بوده‌اند که در سال ۲۰۱۴ با بررسی کدهای امنیتی توانسته‌اند راهی برای جعل کردن کوکی‌ها و هدف قرار دادن اکانت‌های خاص پیدا کنند.

 

پس از آنکه یاهو شهریورماه سال جاری تأیید کرد هکرها چندین بار به سرورهای این کمپانی حمله کرده و اطلاعات چند میلیارد کاربر را به سرقت برده‌اند، حال شاهد تأیید حمله‌ای دیگر هستیم که بنا بر اطلاعات ارائه‌شده توسط یاهو، طی آن بیش از یک میلیارد کاربر تحت تأثیر قرار گرفته‌‌اند. بر اساس اطلاعات ارائه‌شده، حمله‌ی هکری مورد نظر جدا از مواردی است که تابستان سال جاری مطرح شده بود. شنیده‌ها حکایت از آن دارند که این حمله‌ی هکری در آگوست سال ۲۰۱۳ میلادی اتفاق افتاده و طی آن اطلاعات بیش از یک میلیارد کاربر به سرقت رفته است.

 

گفته می‌شود در این حمله عظیم اطلاعاتی شامل نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل، شماره تلفن، تاریخ تولد، پسورد (هش شده MD5) و در برخی موارد سوالات و پاسخ‌های امنیتی به‌صورت رمزگذاری شده یا رمزگذاری نشده درزش ده است. در حال حاضر یاهو در حال تماس و مکاتبه با کاربرانی است که احتمالاً قربانی این هک بوده‌اند. به این ترتیب اگر از جمله کاربران یاهو هستید که پسورد و سوال امنیتی خود را از دو سال پیش تاکنون تغییر نداده‌اید توصیه می‌کنیم هر چه سریع‌تر نسبت به تغییر این اطلاعات اقدام کنید.

 

یاهو تابستان سال جاری میلادی تأیید کرد که طی حمله‌ی هکری انجام‌شده اطلاعات بیش از ۵۰۰ میلیون کاربر این کمپانی فاش شده است، حال آنکه اظهارات کارمندان پیشین یاهو تعداد کاربران تحت تأثیر حمله‌ی هکری را بسیار بالاتر عنوان کرده بود.

 

بر اساس تحقیقات انجام‌شده، این حمله‌ی هکری توسط یک حساب کاربری صورت گرفت که هنوز این کمپانی موفق به یافتن هویت آن نشده است؛ یاهو در پیدا کردن روش هک انجام‌شده نیز ناتوان بوده است.

 

هک یاهو هک یاهو هک یاهو ؛ هک شدن اطلاعات بیش از یک میلیارد حساب کاربری یاهو images 3 200x133

 

همچنین یاهو به این نکته اشاره کرد که بر اساس تحقیقات انجام‌شده، مشخص شد افرادی با استفاده از کدهای اختصاصی این کمپانی اقدام به ساخت کوکی‌های جعلی کرده‌اند. کاربرانی که احتمالا تحت تأثیر این حمله‌ی امنیتی قرار گرفته‌اند، شناسایی شدند و در این مورد به آن‌ها اطلاع‌رسانی شد.

 

همان‌طور که می‌دانید پس از بدتر شدن اوضاع یاهو شرکت ورایزن آمریکا تصمیم گرفت یاهو را با قیمت ۴٫۸۳ میلیارد دلار خریداری کند اما این افشای جدید ممکن است قیمت نهایی معامله را تغییر داده و یا ورایزن را به کلی از پیشنهاد خود منصرف کند. به هر حال به نظر می‌رسد هر روز اخبار بیشتری از اوضاع وخیم یاهو به گوش می‌رسد و هیچ بعید نیست در آینده‌ای نزدیک دیگر هیچ کاربری رغبت به استفاده از سرویس‌های این شرکت نداشته باشد.

 

مقالات مرتبط :
هک بانک خصوصی 
باج افزار ransoc

 

admin
admin
با سلام . عباس کربلایی هستم . مدیر سایت پویا سیستم . من و تمام مجموعه پویا سیستم خوشحال می شویم که به شما در زمینه مشکلات نرم افزاری که دارید . کمک کنیم . پس با ما در ارتباط باشید .

سیستم نظردهی برای این مطلب توسط مدیریت بسته شده است.