نکات مهم حسابداری : پیشرفت در حسابداری – بخش یازدهم
#حسابداری ؛ در این مقاله به ادامه مباحث نکات مهم حسابداری و بحث پیشرفت در حسابداری می پردازیم . با ما همراه باشید :

 

حسابدار نباید طوری در جایگاه شغلی قرار بگیرد که بار مشکلات همکار خود را به دوش بکشد و در برخی موارد متهم به مطرح نکردن شود.

 

مشکل بزرگ بسیار از حسابداران کم سابقه و حتی با سابقه عدم توجه به این موضوع است یعنی فکر میکنند می توانند انقلاب راه بیندازند و با حضور خودشان تحول بزرگی راه بیندازند.

 

در صورتی که تفکر کاملاً اشتباهی است هم مطرح نکردن اختلالات حسابدار پیشین در قالب یک گزارش حرفه ای و هم کوبیدن حسابدار قبلی که نوعی بی مسئولیتی برای حسابدار جدید است.

 

در حالت خیلی خوب همه قسمتها و بخش مالی مرتبی داشته و شما جایگزین حسابدار چنین شرکتی شدید . شما باید مسیر را مانند راننده ای که جایگزین راننده دیگر می شود با آرامش و بدون حاشیه سازی ادامه دهید واگر اشکالی را در ادامه ملاحظه می کنید با دقت و حتی مشورت برطرف کنید.

 

اینجا میدان مسابقه نیست که حسابدار قبلی بازنده و شما برنده باشید. شما باید از زحمات همکار خود تقدیر و تشکر کنید و راه اورا به درستی ادامه دهید.

 

در حالت دیگر ، مدتی زیادی نیست که شرکت تاسیس شده و سیستم و رویه حسابداری منظمی را نداشته است .مدیر شرکت از شما درخواست ارائه برنامه و سعی در مرتب و به روز کردن امور مالی دارد .

 

شما در اولین قدم چه می کنید؟ برنامه اصلی و مشخص خودتان را ارائه می دهید ؟ نرم افزار حسابداری مورد نظر خودتان را پیشنهاد می کنید ؟ و یا پیشنهادات سازنده تخصصی را ارائه می دهید ؟

 

بهترین و مطمئن ترین روش در مواجهه با این چنین شرکتها بررسی اوضاع و احوال مناسب با موضوع شرکت است .

 

یعنی شما بدون قبول و یا ارائه هرگونه پیشنهاد از مدیریت اجازه بخواهید مدت بسیار کوتاهی در شرکت بوده و در جریان وضعیت قرار بگیرید و او را آگاه کنید که تمامی موفقیت های امور مالی و مالیاتی در نرم افزار حسابداری خیلی خوب خلاصه نمی شود بلکه باید راهکار خوبی را طبق اصول امور مالیاتی و استانداردهای حسابداری پیاده سازی نمایند و حالا شما مجری این برنامه ریزی هستید.

 

این مدت کوتاه با توجه به حجم گردش مالی شرکت می تواند از یک هفته تا یک ماه باشد .در صورت قبول مدیریت شما می توانید کار کنترلی خود را شروع کنید . در قدم اول گردش بانکهای شرکت را بررسی کنید تا بتوانید مقدار واریزی ها و برداشتها را بدست آورید .

 

نکات مهم حسابداری : پیشرفت در حسابداری
نکات مهم حسابداری : پیشرفت در حسابداری  نکات مهم حسابداری : پیشرفت در حسابداری – بخش یازدهم
در صورت نداشتن نرم افزار برای راه اندازی آن عجله نکنید . فعلا از اکسل استفاده کنید . مدارک و مستندات را با پرینت کنترل کرده و وارد اکسل کنید ، تا بتوانید یک سرو سامانی به کارها داده باشید .

 

بعد از آن نیم نگاهی به وضعیت حقوق و پرسنل شرکت داشته باشید چون طرف دیگر آن اداره دارایی و بیمه تامین اجتماعی است . ممکن است انجام هزینه ها از صندوق انجام پذیرد ، شما سعی کنید تنخواه گردان را مشخص کنید و هزینه ها را از این طریق کنترل کنید .نکته مهم این است که تا حدی برنامه کاریتان مشخص شده است .

 

حالا شما به مدیران برنامه مد نظر تان را پیشنهاد می کنید تا آنها بعد از تصمیم گیری بر روی گفته های شما نظر قطعی را اعلام کنند .

 

اگر در حالت بحرانی وارد این حوزه می شوید ابتدا نواقص را جستجو کنید مثلا ببینید در برگ تشخیص چه نوع هزینه هایی رد شده است و اینکه مسیر سودهی درست یا اشتباه اگر امکان این اقدام را ندارید مطئن باشید هنوز قدمی برای موفقیت برنداشته اید و فقط هدف شما جستجو برای یک شغل عادی است.

 

اصولا” شاید در چنین مجموعه هایی افراد دیگری نظیر شما آمده باشند و پیشنهاداتی را ارائه کرده باشند، مدیران نظراتی را قبول می کنند که کاربردی و قابل انعطاف باشد.

 

پس سعی کنید با فهرست کردن و مراتب سازی در اجرای مراحل کاری از ابتدا ، بتوانید توجه مدیران را به خود جلب کنید . به عنوان مثال برخی از مهم ترین موارد قابل پیگیری شما به عنوان یک کارشناس حسابداری عباتند از :

 

بررسی پرونده مالیاتی شرکت در اداره دارایی ، خواندن اساسنامه بخصوص آشنایی با نوع فعالیت شرکت ، بررسی پرونده نظام مالیات بر ارزش افزوده ، بررسی پرونده گمرکی در صورت واردات و صادرات ،کنترل لیستهای حقوق و بیمه ماهیانه کارکنان و مسایلی از این قبیل …

 

مقالات مرتبط :

 

نکات مهم حسابداری : پیشرفت در حسابداری – بخش دهم
نکات مهم حسابداری : پیشرفت در حسابداری – بخش نهم

 

admin
admin
با سلام . عباس کربلایی هستم . مدیر سایت پویا سیستم . من و تمام مجموعه پویا سیستم خوشحال می شویم که به شما در زمینه مشکلات نرم افزاری که دارید . کمک کنیم . پس با ما در ارتباط باشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *